top of page

Blahodárné účinky

Teplá lázeň je nejpříjemější a nejjednosušší způsob, jak se zbavit únavy telesné i duševní. Její účinek se ještě umocní, když se odehrává v koupacím sudu pod širým nebem místo v koupelně, nebo v jiném uzavřeném prostoru.Vodoléčba, v současnosti nazývána také hydroterapie, se jako forma terapie začala uznávat již v antické době a byla nepostradatelnou součástí životního stylu Římanů a Řeků. U pramenů vody považovaných za léčivé a na tlakových prameništích byly zakládány vodní léčivé lázně. Voda je velmi vzácný a univerzální nástroj, který při správném užívání má bohatý a výjimečný vliv na lidský organismus. Od pradávných časů až po současnost je hydroterapie užívá k léčbě artritidy, revmatismu, odbourávání stresu, svalové a kloubní terapii, povzbuzení i uvolnění a stejně tak i k léčbě nespavosti.

V kolika stupních se koupat?

Aby lázeň fungovala relaxačně, musí mít vyšší teplotu, než má lidské tělo tj. 38°-39°C. V koupacím sudu se nezahříváme plaváním jako v bazénu. V koupacím sudu sedíme klidně a maximálně se necháváme masírovat proudem vody nebo vzduchu. Pustíme všechny problémy z hlavy a užíváme si klidu a pohody. Za 20 minut se organismus zbaví stresu a a únavy.

Jak to funguje?Jak je možné, že pouhým posezením v teplé vodě si tělo odpočine? Vysvětlení je jednoduché. Je to dáno fyzikálními efekty:Vztlakem. Mechanický efekt hydroterapie vzniká tím, že voda lidské tělo nadlehčuje, a to až o 90% jeho hmotnosti. Ve vodě pociťujeme stav beztíže, což přináší okamžitou úlevu přetěžovaným kloubům. Mechanický efekt také posiluje kardiovaskulární systém, uvolňuje svalové napětí, stimuluje imunitní systém a odbourává stres.Teplotou. Tzv. termální efekt hydroterapie vzniká teplotou lázně, při níž se organismus zklidní, uvolní a zpomalí aktivitu vnitřních orgánů. Pobyt v příliš teplé vodě nás vysiluje a unavuje a neprospívá lidem s vysokým tlakem a kardiakům. Pobyt v příliš chladné vodě vede k prochladnutí.

bottom of page